ПОЛЗИ ОТ ВКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕ ПО ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ В ПРОГРАМИТЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
Чрез ранното обучение по ЕИ децата придобиват компетентност, която е ключова за успешното им представяне в училище и в живота. То създава по-спокойна среда в детската градина и по-късно в училище, като е предпоставка за по-добри взаимоотношения между връстниците. Знанията, продобити по време на обучението, способстват за намаляване проявите на тормоз, агресия и неприемливо поведение.
Придобиването на компетентности в областта на ЕИ повлиява процеси като внимание, концентрация, памет, вземане на решения, творчество, подпомага за формиране и поддържане на приятелски и удовлетворяващи взаимоотношения, подкрепя цялостното психическо и физическо развитие на децата и учениците.
Интегрирането на подобен тип програми в учебния план допринасят за последващото успешно академично представяне.
СВЕТОВНИ ТЕНДЕНЦИИ
Все повече образователни институции започват да внедряват програми по ЕИ в учебния си план.
Съвременните образователни институции залагат не само на академичната изява на децата, но и инструменти, които създават социална среда, която ще направи децата по-състрадателни и човечни.
ЕИ И ОБРАЗОВАНИЕ
Придобиването на социални и емоционални умения е важно за децата, преди те да стигнат до традиционния академичен материал, представен в класната стая.
Емоционалната компетентност помага на учениците да внимават по време на час.
Висока ЕИ може да бъде инструмент за придобиване на знания и за развитие на когнитивни способности.
НАУЧНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА
Теорията за ЕИ възниква по повод и като резултат от изследвания, които показват, че академичните знания и умения не са достатъчни за постигането на професионални и житейски успехи.
ЕИ играе важна роля за подобряване на академичната мотивация, учене и постижения на децата.
Емоционалните умения се смятат за съществени за успешното развитие на когнитивното мислене и образователните резултати.