ПЕДАГОГИЧЕСКИ ПОДХОД
Педагогическият подход е представен през призмата на неформалното образование и неговия цялостен мениджмънт: спазване на принципите на общата педагогика и теорията на възпитанието, познаване на съвременните образователни среди и технологии, изисквания към дизайна и съдържанието на програмите за неформално образование и тяхното ефективно управление, контрол върху качеството и др.
ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ПОДХОД
Програмата е съобразена с възраствоите особености на детското развитие, както с ограниченията, свързани с преобладаващото предметно-действено и образно-действено мислене, така и с предимствата – период на бурно развитие на мозъка и изграждане на невронни връзки, обогатяването на речта и въображението, разнообразяването на детската игра като основа за разгръщането на творческия потенциал. Социално-психологическият подход означава отчитане на социалните фактори в обкръжението на детето, които оказват влияне върху неговото развитие: майчина грижа, семейство, социална среда и социален статус, културни и др. особености.
ТЕОРЕТИЧНИ ОСНОВИ
Класически теории за последователността и етапите в детското развитие /Пиаже, Ериксон, Виготски и др./.
Теория на емоциите, разработена от Карол Изард, която дава ключовото откритие, че емоциите са определящ фактор за мотивацията.
Теория за емоционалната интелигентност на Майер, Саловей, Карузо, основана на изследвания, които показват, че хората с по-висока емоционална интелигентност са по-успешни в професионален и житейски план.
Теория на ума, която обяснява способността на човек „да чете“ емоциите, намеренията и мислите на „другия“.
Програмата по емоционална интелигентност за деца представлява иновативна, допълваща основните образователни направления учебно-възпитателна форма.
Тя предоставя учебно съдържание в пет области:
Речник на емоциите
Емоциите имат свой собствен език. С колкото повече думи разполагат децата, за да опишат чувствата си, толкова по-лесно ще ги предадат на околните и ще бъдат добре разбрани. Колкото по-богат е емоционалният им речник, толкова по-точно децата могат да осъзнаят изпитваните чувства – да ги разбират, определят, назовават и съобщят на околните. Изграждането на емоционален речник създава и разширява уменията на децата за комуникация, като по този начин се увеличава вероятността нуждите им да бъдат забелязани и посрещнати. Подобрената комуникация създава условия за усвояване на умения за ефективна регулация на емоциите.
Разпознаване на емоциите в себе си и в другите
Децата се научават да разпознават емоциите в себе си чрез физическите си усещания, чувства и мисли, както и да разпознават емоциите на другите – чрез сигналите, които възприемат от техния глас, изражение на лицето, външния им вид, думите, които използват, и поведението им. Точното идентифициране на емоциите на другите спомага за добри междуличностни отношения, изграждане на доверие и по-добра комуникация.
Разбиране на причините и последствията от емоциите
Свързва се със способността на децата да разбират емоционалната информация, да разпознават причините, значението и последиците, до които биха довели определени емоционални състояние. Разбирането на причинно-следствената връзка оказва влияние върху тяхното поведение и допринася за осъзнатостта, себепознанието и самоувереността, както и повлиява положително взаимоотношенията в семейството, сред връстниците, в образователната институция и всяка друга социална среда.
Изразяване на емоциите
Отнася се до способността децата да се научат да изразяват емоциите си точно, както и да изразяват нуждите, свързани с техните чувства. В процеса на обучение децата могат да съпоставят успешни и неуспешни начини за изразяване на емоциите, приемливо и неприемливо поведение, да ги изпробват чрез своя темеперамент, да ги съобразят със семейните и с културните традиции в общността.
Регулиране на емоциите
Свързва се със способността да могат да управляват емоционалните си състояния, да забелязват неблагоприятни състояния и да знаят стратегии за противодействие. Децата научават лесни и ефикасни начини, съобразени с възрастта им, за регулиране на собствените емоционални състояния, както и за поведение в екстремни в емоционално отношение ситуации.
Авторски ресурси
За целите на програмата са разработени авторски като съдържание и визия ресурси: учебни материали и помагала, включващи авторски художествени текстове /приказки, илюстрации, работни листове, макети към детското портфолио, карти и други/, които улесняват децата в усвояването на новите знания и умения и правят заниманията за тях желани и очаквани с нетърпение.
Завършване на обучението
Усшешното преминаване през програмата завършва със сертификат за завършено обучение по емоционална интелигентност.